free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Pratt Community College Oct 3 to Oct 5, 2014
Results as of Oct 6, 2014
Men's Team Points
1. Fort Scott Community College FTSCOT 500.00
2. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 320.00
3. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 290.00
4. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 285.00
5. Oklahoma State University OKSU 180.00
6. Panhandle State University PANHDL 165.00
7. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 150.00
8. Western Oklahoma State College WOKSC 125.00
9. Kansas State University KSSU 85.00
10. Fort Hays State University FTHAYS 55.00
Women's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 215.00
2. Garden City Community College GARDEN 210.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 180.00
3. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 180.00
5. Panhandle State University PANHDL 155.00
6. Western Oklahoma State College WOKSC 130.00
7. Connors State College CONNOR 40.00
7. Oklahoma State University OKSU 40.00
9. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 35.00
10. Fort Hays State University FTHAYS 15.00
Men's All-around Points
1. Nave, Samuel Hayes NEOKAM 215.00
2. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 145.00
3. Patterson, Logan Dean PANHDL 140.00
4. Layton, Tylen NEOKAM 110.00
5. Gaillard, William Zane PANHDL 100.00
Women's All-around Points
1. Vick, Marsha Celie GARDEN 190.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Henson, Dylon Miles SWOKSU 139.0
2. Elliott, Clay George PANHDL 133.0
3. Davis, Dalton Myles SWOKSU 135.0
4. McLain, Telden James PANHDL 131.0
5. Finlay, Jake Edward PANHDL 76.0
6. Johnson, Christopher Glen SWOKSU 126.0
7. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 71.0
8. Watson, Jacob Darwin PANHDL 119.0
8. Gaillard, William Zane PANHDL 69.0
Bareback Riding Time/Score
1. Edmonds, Alex Daniel FTSCOT 147.0
2. Gewinner, Wyatt James FTSCOT 145.0
3. Graham, Austin Don FTSCOT 144.0
4. Miller, Boyd William FTSCOT 144.0
5. Patterson, Logan Dean PANHDL 143.0
6. Pollmiller, Justin Michael SWOKSU 0.0
7. Martin, William John PANHDL 134.0
8. Willems, Jacob Aaron FTHAYS 126.0
9. Hardwick, Shea Austin PANHDL 134.0
Bull Riding Time/Score
1. Larsen, Kane Steele PANHDL 161.0
2. Poole, Colton T SWOKSU 86.0
3. Bowers, Chase James SEOKSU 81.0
4. Alex, Lee Terral FTSCOT 80.0
5. Duncan, Dalan Shaw PANHDL 0.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Nave, Samuel Hayes NEOKAM 22.5
2. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 24.1
2. Smith, Blair R WOKSC 24.0
4. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 24.3
5. Layton, Tylen NEOKAM 10.5
6. Ratliff, Cooper Thomas SEOKSU 25.2
7. Demery, Rodney C BACONE 25.8
7. Poppino, Brodie Lane SWOKSU 25.8
9. Pearce, Hayden Michael NWOKSU 34.1
Steer Wrestling Time/Score
1. Allred, Grayson Ike NWOKSU 9.9
2. Roseland, Talon WOKSC 11.1
3. Edler, Jacob Donald WOKSC 9.9
4. Edgmon, Michael David NWOKSU 10.7
5. VanPetten, Jarek Allen KSSU 11.3
6. Nave, Samuel Hayes NEOKAM 11.5
7. Stec, Tanner Wayne WOKSC 15.5
Team Roping Header Time/Score
1. Berryhill, Thompson Lee OKSU 13.6
2. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 20.1
3. Gaillard, William Zane PANHDL 7.4
4. Layton, Tylen NEOKAM 8.7
4. Lagasse, Layne Harold NWOKSU 8.7
6. Rezac, Matthew Linn FTHAYS 9.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Worley, Tyler DeWayne NEOKAM 13.6
2. Whiddon, Benjamin Wayne SEOKSU 20.1
3. Patterson, Logan Dean PANHDL 7.4
4. Houchins, Patrick Lee NEOKAM 8.7
4. Searcy, Dustin Kyle NWOKSU 8.7
6. Nickell, Tye Dillon FTHAYS 9.8
Barrel Racing Time/Score
1. Snow, Bailee Ann NEOKAM 31.35
2. Vick, Marsha Celie GARDEN 31.63
3. Prentice, Kaitlyn Michelle SEOKSU 31.75
4. King, Taylor Jo WOKSC 31.84
5. Coy, Eryn S WOKSC 31.96
6. Steinhoff, Tanya Sue OKSU 31.94
7. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 32.10
8. Brorsen, Jenny J SWOKSU 32.03
8. Cahoy, Kylee Jo NWOKSU 32.44
Breakaway Roping Time/Score
1. Peterson, Kaitlin Grace PANHDL 9.3
2. Lawson, Lucy Rose PANHDL 17.5
3. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 13.1
4. Northcutt-Mentzer, Peyton E.S. GARDEN 3.9
5. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 18.9
6. Sechrist, Kassie Darlene SWOKSU 19.1
7. Pohlman, Megan Lee CONNOR 4.2
8. Peterson, Michaela Marcee GARDEN 4.5
Goat Tying Time/Score
1. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 14.0
2. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 15.1
3. Miller, Shayna Lyn NWOKSU 15.6
4. Sierks, Mardee Emma Lee PANHDL 15.8
5. Vick, Marsha Celie GARDEN 15.9
6. Price, Elli Jo NWOKSU 15.9
7. Schneider, Sarah Marie SEOKSU 16.1
8. Ouellette, Tonnica Nykole FTHAYS 16.3
9. Kimzey, Dusta Lee SWOKSU 17.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com