free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 




















2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Southeastern Oklahoma State University Apr 3 to Apr 5, 2014
Results as of Apr 7, 2014
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 575.00
2. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 515.00
3. Garden City Community College GARDEN 335.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 280.00
5. Dodge City Community College DODGE 270.00
6. Kansas State University KSSU 170.00
7. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 110.00
8. Western Oklahoma State College WOKSC 105.00
9. Coffeyville Community College COFFEY 60.00
9. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 60.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 310.00
2. Panhandle State University PANHDL 225.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 160.00
3. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 160.00
5. Western Oklahoma State College WOKSC 155.00
6. Fort Hays State University FTHAYS 25.00
7. Oklahoma State University OKSU 20.00
Men's All-around Points
1. Frost, Joe Ferd PANHDL 285.00
2. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 215.00
3. Phelps, Bravane Shandon Alexander DODGE 150.00
4. Bechthold, Ernest John WOKSC 110.00
Women's All-around Points
1. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 135.00
2. White, Megan Lee SWOKSU 108.33
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Harper, Joe Levi PANHDL 142.0
2. Davis, Dalton Myles SWOKSU 141.0
2. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 138.0
4. Kafka, Preston William PANHDL 131.0
5. Henson, Dylan Miles SWOKSU 77.0
6. Stratton, John Nathan PANHDL 74.0
7. Hamm, Cody Jay FTSCOT 123.0
8. Miller, Justin Charles PANHDL 120.0
Bareback Riding Time/Score
1. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 139.0
2. Edmonds, Alex Daniel FTSCOT 136.0
3. Glendy, William Logan PANHDL 136.0
4. Cole, Wesley Graham PANHDL 133.0
5. Graham, Austin Don FTSCOT 131.0
6. Miller, Boyd William FTSCOT 123.0
7. Willems, Jacob Aaron FTHAYS 64.0
Bull Riding Time/Score
1. Kimzey, Sage Steele SWOKSU 157.0
2. Bertus, Jeff Loren PANHDL 140.0
3. Frost, Joe Ferd PANHDL 131.0
4. Larsen, Kane Steele PANHDL 81.0
5. Hessman, Tyler Lane PANHDL 71.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 20.6
2. Madsen, Luke Alexander WOKSC 21.2
3. Bullock, Caleb Gene PANHDL 21.3
4. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 22.4
5. Frost, Joe Ferd PANHDL 23.0
6. Bechthold, Ernest John WOKSC 35.6
7. Frost, Josh Shane PANHDL 30.5
8. Layton, Tylen NEOKAM 33.8
Steer Wrestling Time/Score
1. Brunner, Tanner Latting KSSU 8.4
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 10.7
3. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 10.7
4. Culling, Stephen James NWOKSU 13.8
5. Bechthold, Ernest John WOKSC 13.7
6. Herl, Jon Laine WOKSC 5.0
6. Basye, Hunter Thomas James GARDEN 5.0
8. Phelps, Bravane Shandon Alexander DODGE 14.7
9. Hoke, James Robert NWOKSU 5.3
Team Roping Header Time/Score
1. Turner, Trenton Lane GARDEN 15.7
2. Johnsrud, Benjamin Lee DODGE 14.9
3. White, Megan Lee SWOKSU 17.9
4. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 7.2
4. Smith, Layne Travis WOKSC 18.9
4. Samples, Micah Shay NWOKSU 18.7
7. Chasteen, Tory U NEOKAM 7.5
8. Young, Trey Douglas NWOKSU 8.2
9. Nickell, Tye Dillon COLBY 28.0
Team Roping Heeler Time/Score
1. Gibbs, Chase Colton GARDEN 15.7
2. Phelps, Bravane Shandon Alexander DODGE 14.9
3. Lagasse, Layne Harold NWOKSU 17.9
4. Wilson, Wade Laine NWOKSU 18.7
4. Barham, Sawyer Montgomery COFFEY 7.2
4. Angelone, Martha Suzanne WOKSC 18.9
7. Laughlin, Jake Nickels NEOKAM 7.5
8. Lako, Chase Alan NWOKSU 8.2
9. Rieker, Cody Cinch COLBY 28.0
Barrel Racing Time/Score
1. Flynn, Ari-Anna Elise SEOKSU 33.57
2. Underwood, Lauren Rene OKSU 33.86
3. Outhier, Amy Deen SWOKSU 34.14
4. Kimzey, Dusta Lee SWOKSU 33.97
5. Prentice, Kaitlyn Michelle SEOKSU 16.67
6. Arnold, Jaden Fae NOKC 38.82
7. Weeks, Summer A. WOKSC 43.87
8. Miller, Emily Rose SWOKSU 39.43
8. Steinhoff, Tanya Sue OKSU 39.09
Breakaway Roping Time/Score
1. Marlin-Kessler, Lacey Cora SEOKSU 8.0
2. Chace, Kelsie Rae SWOKSU 5.9
3. Hall, Whitney Nicole WOKSC 7.0
4. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 3.0
4. Schweer, Kashly Rene PANHDL 3.0
6. Piazza, Emily Dawn NEOKAM 3.2
6. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 3.2
6. White, Megan Lee SWOKSU 3.2
Goat Tying Time/Score
1. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 17.0
2. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 17.3
3. Kile, Karley Lynn NWOKSU 17.8
4. Allred, Laremi Brette PANHDL 18.0
5. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 18.2
6. Schneider, Sarah Marie WOKSC 24.0
7. Ouellette, Tonnica Nykole FTHAYS 18.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com