free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 




















2013-2014 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Sheridan College Sep 27 to Sep 29, 2013
Results as of Oct 3, 2013
Men's Team Points
1. University of Wyoming UWY 580.00
2. Gillette College GILLET 575.00
3. Sheridan College SHERID 375.00
4. Eastern Wyoming College EWYC 350.00
5. Northeastern Junior Coll NEJC 305.00
6. Casper College CASPER 300.00
7. Lamar Community College LAMAR 185.00
8. Laramie County Community College LARMIE 140.00
9. Chadron State College CHADRN 130.00
10. United States Air Force Academy USAFA 50.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 360.00
2. Chadron State College CHADRN 240.00
3. Casper College CASPER 100.00
4. Northeastern Junior Coll NEJC 80.00
5. Sheridan College SHERID 70.00
6. University of Wyoming UWY 50.00
7. Lamar Community College LAMAR 10.00
Men's All-around Points
1. Van Aken, Clayton Edward UWY 250.00
2. Williams III, Neil Edward CASPER 195.00
3. Merritt, Kade Dillon UWY 160.00
4. Smith, Thomas Van UWY 140.00
5. Hinman, David Rodney NEJC 100.00
Women's All-around Points
1. Reimler, Kaylee Marie CASPER 195.00
2. Engesser, Taylor Marie GILLET 105.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Blackwell, Jade E GILLET 140.0
2. Thurston, Zeke Eugene SHERID 131.0
3. Barkshire, Dillon Walker SHERID 131.0
4. Davison, Josh Thomas EWYC 126.0
5. Kammerer, Wyatt Taylor GILLET 125.0
6. Schuelke, Taygen Keith SHERID 122.0
7. Deal, Kash B SHERID 59.0
Bareback Riding Time/Score
1. Reilly, Devan John GILLET 145.0
2. Clark, Jeffery Wyatt UWY 140.0
2. Wahlert, Dylan R LAMAR 145.0
4. Englebert, Chance Leslie LARMIE 140.0
5. Schwagler, Tate Joseph SHERID 139.0
6. Markman, Matthew Ryan USAFA 117.0
7. Moen, Brandon Alexander LARMIE 132.0
8. Phillips, Zachariah Thomas CASPER 128.0
9. Williams III, Neil Edward CASPER 132.0
Bull Riding Time/Score
1. Williams III, Neil Edward CASPER 152.0
2. Etzkorn, Jacob Maxwell EWYC 74.0
3. Antone, Drew James CASPER 69.0
4. Williams, Austin Tyler CASPER 67.0
5. Joseph, Wyatt Austin CWYC 58.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Andersen, Seth Andrew GILLET 23.9
2. Van Aken, Clayton Edward UWY 24.0
3. Smith, Thomas Van UWY 27.0
4. Scantling, Donny J GILLET 24.8
5. Weddle, Caleb Gene NEJC 11.1
6. Boldon, Samuel Wayde NEJC 28.0
7. Dickens, Kyle Wynne COSU 12.3
8. Merritt, Kade Dillon UWY 29.1
9. Wolf, James David NEJC 13.7
Steer Wrestling Time/Score
1. Ollerich, Ty Allen CASPER 12.0
2. Bond, Kelby Grant CHADRN 12.8
3. Holman, Jared Wesley LAMAR 16.9
3. Hinman, David Rodney NEJC 17.0
5. Simonson, Dillon Lee LARMIE 22.8
5. Smith, Thomas Van UWY 17.3
7. Packer, Caden James EWYC 19.7
8. Martin, Eric Bryon NEJC 5.9
9. Freeman, Aaron Jesse EWYC 8.4
Team Roping Header Time/Score
1. Weinreis, Derek Louis EWYC 15.2
2. Merritt, Kade Dillon UWY 19.4
3. Van Aken, Clayton Edward UWY 17.9
4. Spitz, Coleton Tanner EWYC 20.1
5. Ward, Dalton Jakob UWY 23.1
6. Bone, Charles Alex CWYC 8.7
7. Schaack, Treg Albert NEJC 26.8
8. Cunningham, Cashlee Jo SHERID 9.7
Team Roping Heeler Time/Score
1. O'Keeffe, Levi Tate EWYC 15.2
2. Merritt, Reed Justin UWY 19.4
3. Kreutzer, Kyon Lee NEJC 17.9
4. Macomber, Logan Tyrell EWYC 20.1
5. Gewecke, Eric Allen UWY 23.1
6. Anderson, Austin Lloyd CWYC 8.7
7. Hinman, David Rodney NEJC 26.8
8. Hetzel, Cash Rope SHERID 9.7
Barrel Racing Time/Score
1. Eaves, Alicia Marie EWYC 37.54
2. Novotny, Annie Margaret SHERID 37.64
3. Steffes, Kristi Lynn GILLET 37.80
4. Reimler, Kaylee Marie CASPER 38.25
5. Roepke, Tally Mae GILLET 38.32
6. Crossland, Jonnie Raye CWYC 39.53
7. Deichert, Amy Susan CHADRN 39.19
7. Hepp, Mattie Kay CASPER 43.74
Breakaway Roping Time/Score
1. Brown, Brandy Marie LARMIE 9.0
2. Reimler, Kaylee Marie CASPER 8.3
3. Spratt, Coralee GILLET 9.3
4. Bonham, Hayli Mae CASPER 9.9
5. Werdel, Kaycee Ann CHADRN 17.7
6. Engesser, Taylor Marie GILLET 4.0
7. Faris, Abbea Lynne CASPER 4.1
8. Brown, Codie Kay LAMAR 4.5
Goat Tying Time/Score
1. Tierney, Amy Michelle CHADRN 15.3
2. Winchell, Shelby Lynne CHADRN 15.8
3. Segelke, Paxton Rhea NEJC 16.3
4. Schwagler, Teddi Rose SHERID 16.4
5. Anderson, Amelia Elyn UWY 16.4
6. Engesser, Taylor Marie GILLET 16.6
7. Belus, Megan Marie GILLET 24.7
8. Ellis, Katelyn Brooke LARMIE 17.9
9. Lyons, Shana Rae LARMIE 16.6
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com