free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Southwest Region - Texas Tech University-Lubbock Oct 16 to Oct 18, 2014
Results as of Oct 21, 2014
Men's Team Points
1. Odessa College ODESSA 505.00
2. New Mexico Junior College NMJC 460.00
3. Tarleton State University TARLET 365.00
4. Weatherford College WEATHR 300.00
5. Sul Ross State University SLROSS 255.00
6. Ranger College RANGER 210.00
7. Western Texas College WTXC 205.00
8. Clarendon College CLAREN 165.00
9. West Texas A&M Univ WTXAMU 140.00
10. Eastern New Mexico University ENMU 110.00
Women's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 377.84
2. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 247.84
3. Odessa College ODESSA 240.00
4. Eastern New Mexico University ENMU 205.00
5. West Texas A&M Univ WTXAMU 100.00
6. South Plains College SPLNS 50.00
7. Weatherford College WEATHR 30.00
8. Vernon College VERNON 20.00
9. Sul Ross State University SLROSS 15.00
Men's All-around Points
1. Williams, Landon Howell TARLET 190.00
1. Thorp, Wesley Jameson RANGER 190.00
3. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 40.00
Women's All-around Points
1. Dick, Rylee Jo ODESSA 240.00
2. Bane, Lauren Ashley TARLET 206.42
3. Knerr, Heather Nicole WTXAMU 55.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Boyce, Hawkins Shane ODESSA 141.0
2. Jackson, Colten Lee CLAREN 75.0
2. Burr, Preston Ross NMJC 75.0
4. McNamee, John Patrick WTXC 69.0
4. Lane, Coulter Jace TARLET 69.0
4. Lockhart, Tanner WTXC 69.0
Bareback Riding Time/Score
1. Woods, Linden Harvey NMJC 158.0
2. Howlett, Jamie John WTXC 158.0
3. Reilly, Devan John TARLET 147.0
3. Williams, Austin Robert ODESSA 142.0
5. Gibson, Shon Brett TARLET 140.0
6. Lamb, Kody Norman Allan TARLET 133.0
7. Lomax, Zachary William RANGER 132.0
8. O'Connell, Shane Michael WTXC 129.0
Bull Riding Time/Score
1. Thorn, Damon William SLROSS 78.0
2. Turner, Mat David WTXC 73.0
3. Dyleski, Luke Jeffrey TARLET 71.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Jameson, Sterling Evans TARLET 16.3
2. Williams, Landon Howell TARLET 16.9
3. Mahaffey, Kody WEATHR 17.3
4. Bean, Jim Breck RANGER 18.5
5. Harris, Pryce C WTXAMU 19.6
5. Brown, Billy Bob TARLET 8.5
7. Thorp, Wesley Jameson RANGER 18.8
8. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 8.6
9. Downing, Trinton Shane WEATHR 8.7
Steer Wrestling Time/Score
1. Boren, Chet Lee ODESSA 8.6
2. Kibble, Harlow Walker SLROSS 9.1
3. Filippini, Hank Samuel ODESSA 9.5
4. Bechthold, Chris Jacob WTXAMU 10.8
5. Kirkpatrick, Cooper Lee CLAREN 9.8
6. Bonnett, Keely Melvin David NMJC 11.9
6. Williams, Samuel Reed TARLET 4.8
8. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 12.3
Team Roping Header Time/Score
1. Wheeler, Cole WEATHR 11.5
2. Macy, Aaron Kyle WEATHR 11.8
3. Danley, Willis Alonzo ODESSA 12.5
4. Tew, Casey T WEATHR 12.9
5. Wright, Ryan Patrick TARLET 13.0
6. Vinson, Twister Glen WTXC 6.1
7. Fabrizio, Rylea Rae WEATHR 6.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Wigemyr, Devin Wayne NMJC 11.5
2. Thorp, Wesley Jameson RANGER 11.8
3. Lord, Levi Garrett ENMU 12.5
4. Williams, Landon Howell TARLET 12.9
5. Tomaski, Austin Alex TARLET 13.0
6. Domenigo, Jose Miguel SPLNS 6.1
7. Jensen, Robert Adam WEATHR 6.8
Barrel Racing Time/Score
1. Herrmann, Shelby N TARLET 31.57
2. Cleveland, Kortney Noelle ENMU 31.75
3. McNeil, Kynzie Rae TXTUL 31.92
4. Dick, Rylee Jo ODESSA 31.97
5. Spitz, Shay Lee SPLNS 15.92
6. Knerr, Heather Nicole WTXAMU 32.15
6. Wagner, McKenna Kring TARLET 32.01
6. Efurd, Emily Kathleen TARLET 15.93
9. Lamarche, Dania TARLET 37.28
Breakaway Roping Time/Score
1. Dick, Rylee Jo ODESSA 4.4
2. Bane, Lauren Ashley TARLET 4.8
3. Friess, Macie Renee TXTUL 5.4
4. Adams, Brittany Lee TARLET 5.6
5. Bilkey, Ali J WTXAMU 2.2
6. Cole, Jessie Katherine TXTUL 5.8
7. Sully, Brooke Anne WEATHR 15.0
8. Maxwell, Carli Ann VERNON 6.0
9. Knerr, Heather Nicole WTXAMU 6.1
9. Aschoff, Ailee Rae SLROSS 15.3
Goat Tying Time/Score
1. Collins, Baili Dawn TARLET 15.1
2. Watt, Kipty Teale TXTUL 15.2
3. Turley, Calie Micale TARLET 15.2
4. Bane, Lauren Ashley TARLET 15.5
5. Todd, Hayden Shea ENMU 6.9
6. Gunkel, Sarah Elizabeth TXTUL 15.7
7. Baugh, Ashleigh Ruth TARLET 15.8
8. Motley, Sierra Sage TARLET 16.7
8. Boggs, Cassidy Brianne ENMU 16.9
10. Haugen, Hannah Lynne TARLET 7.6
10. Riggins, Deven Alyssa WEATHR 16.2
10. Galloway, Jessa Rain TXTUL 18.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com