Central Rocky Mountain Region – Lamar County Community College Oct 8 to Oct 10, 2021

Results as of Oct 11, 2021

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. University of Wyoming UWY 885.00
2. Casper College CASPER 810.00
3. Laramie County Community College LARMIE 380.00
4. Sheridan College SHERID 345.00
5. Otero Junior College OTERO 330.00
6. Gillette College GILLET 240.00
7. Eastern Wyoming College EWYC 220.00
8. Chadron State College CHADRN 80.00
9. Central Wyoming College CWYC 75.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Northeastern Junior Coll NEJC 277.50
2. Gillette College GILLET 230.00
3. University of Wyoming UWY 195.00
4. Casper College CASPER 180.00
5. Eastern Wyoming College EWYC 165.00
6. Laramie County Community College LARMIE 132.50
7. Sheridan College SHERID 120.00
8. Colorado State University COSU 110.00
9. Chadron State College CHADRN 80.00
10. Central Wyoming College CWYC 30.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Uptain, Garrett R UWY 310.00
2. Coffield, Chadron Shane UWY 245.00
3. Petersek, Linkyn Lonnie CASPER 110.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Knust, Emily Anne GILLET 230.00
2. Day, Wacey Lane NEJC 215.00
3. Rayhill, Karissa Hope EWYC 165.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Taylor, Quinten Joel CASPER 154.0
1. Uptain, Garrett R UWY 153.0
3. Stroh, Kain Anthony SHERID 144.0
4. Long, Garrett Michael LARMIE 137.0
5. Miller, Sage Lane LARMIE 137.0
6. Donaldson, Clint Dean CASPER 80.0
7. Skavdahl, Jack Thomas CASPER 124.0
8. Mirabal, Jaxson Diego UWY 68.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Patterson, Brice Everette UWY 157.0
2. Proffit, Donny B UWY 151.0
3. Guardamondo, Creede Nicholas OTERO 142.0
4. Farrow, Colton David UWY 131.0
5. Heinert, Connor Christian GILLET 0.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Uptain, Garrett R UWY 118.0
2. Johnson, Coby J SHERID 85.0
3. Tonita, Stefan Arnold LARMIE 72.0
3. Phelps, Wyatt SHERID 72.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Derner, Chance Nelson LARMIE 19.4
2. Coffield, Chadron Shane UWY 19.7
3. Smith, Trae W CASPER 20.3
4. Kenzy, Myles R GILLET 21.0
5. Ruth, Nathan J SHERID 21.5
6. Berger, Kaden Charles CWYC 27.0
7. Petersek, Linkyn Lonnie CASPER 23.0

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Reiner, Clay Carl GILLET 11.6
2. Coffield, Chadron Shane UWY 13.9
3. Petersek, Linkyn Lonnie CASPER 15.1
4. Storer, Colten Lee CHADRN 18.6
5. Girard, Bernard William LARMIE 20.8
6. Zilverberg, Zane John CHADRN 17.6
7. Stephens, Wyatt Lee CWYC 4.8
8. Gallagher, David Paul UWY 23.2

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Berquist, Nevada Roy CASPER 16.6
2. Johnson, Kellan James CASPER 22.2
3. Moser, Ty Lean EWYC 20.3
4. Kunzler, Michael A OTERO 23.5
4. Morgan, Braxton Lewis OTERO 27.2
6. Feyder, Payton Noel LARMIE 9.3
7. Descheny, Ral'shaun Xane LAMAR 9.5

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Lansing, Cody Lane CASPER 16.6
2. Johnson, Carson Jae CASPER 22.2
3. Hunter, Tristan Wyles EWYC 20.3
4. Graham, Dillon James OTERO 23.5
4. Wheatley, Regan Burke OTERO 27.2
6. Arbon, McCrae Troy LARMIE 9.3
7. Descheny, Ralson Reid LAMAR 9.5

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Lumbardy, Kandace CASPER 35.83
2. Rayhill, Karissa Hope EWYC 36.09
3. Locke, Kady Louise CASPER 35.92
4. Hasenack, Ryley Kelley COSU 36.13
5. Williams, Brianna Jo CHADRN 36.40
6. Kelly, Kyla Dawn NEJC 36.33
7. Drosihn, Kaitlin Elizabeth COSU 18.01
8. Seely, Makayla Shae CASPER 41.63

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Day, Wacey Lane NEJC 6.0
2. Kiker, Chase Kay SHERID 6.4
2. Knust, Emily Anne GILLET 6.6
4. Lockie, Shelby Dawn UWY 6.4
5. Smith, Brylee CASPER 2.7
6. Benson, BreAnne Seri CHADRN 3.1
6. Shuckburgh, Amy Lynn Marie LARMIE 3.1

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Latham, Taylour Quinn UWY 14.6
2. Knust, Emily Anne GILLET 14.7
3. Johnson, Caydee Jo LARMIE 14.8
4. Balkenbush, Makenna Sue UWY 15.2
5. Day, Wacey Lane NEJC 15.7
6. Ferguson, Sidni Shay CASPER 15.1
7. Simonson, Jaylee June UWY 15.1
8. Rayhill, Karissa Hope EWYC 20.4
9. Weltz, Shelby Susan CWYC 16.8
10. Terrell, Amanda Paige NEJC 7.5
10. Clark, Kadra Marie CHADRN 7.5