Southern Region – McNeese State University Oct 29 to Oct 30, 2021

Results as of Nov 1, 2021

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. McNeese State University MCNSU 775.00
2. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 333.00
3. Hill College HILL 283.00
4. Trinity Valley Community College TRINTY 271.00
5. Panola College PANOLA 202.00
6. Sam Houston State University SAMSU 97.50
7. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 91.50
8. Northeast Texas Community College NETXCC 41.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 400.00
2. Panola College PANOLA 232.75
3. Texas A&M University TXAMU 145.00
4. Northeast Texas Community College NETXCC 139.00
5. McNeese State University MCNSU 129.25
6. Hill College HILL 129.00
7. Southwest Texas Junior College SWTXJC 107.00
8. Sam Houston State University SAMSU 59.50
9. Stephen F Austin State University SFASU 13.00
9. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 13.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Wolfe, Christopher Cal SWTXJC 195.00
2. Candelier, Noah Austin NETXCC 63.50

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Lehrmann, Bryana Lee TXAMUC 167.00
2. Murphy, Josey Bleau PANOLA 123.25

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Sanford, Ryder Layne MCNSU 83.0
2. Hammons, Jarrod James Conrad HILL 81.0
3. Richard, Isaac Denson MCNSU 71.0
4. Pena, Miguel A PANOLA 65.0
5. Byram, Devin Allen MCNSU 59.0
6. Sheldon, Kent Daniel NETXCC 46.0
6. Candelier, Noah Austin NETXCC 46.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Bourgeois, Waylon Guy MCNSU 81.0
2. Sonnier, Kade Parker MCNSU 79.0
3. McBride, Gauge Lewis PANOLA 78.0
3. Miller, Bradlee Bronc SAMSU 78.0
5. Ingram, Isaac King PANOLA 76.0
5. Dement, Timothy Kolt PANOLA 76.0
7. Heath, Rylee S SAMSU 75.0
8. Campbell, Jacoby PANOLA 73.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Hill, Cole Anthony PANOLA 81.0
2. Villanueva, Chris Kyle SAMSU 78.0
3. Fournier, Shea Martin MCNSU 73.0
4. Kaylor, Cutter Thomas HILL 67.0
5. Youngblood, Elijah Ross SAMSU 62.0
6. Runfola, Chase E PANOLA 56.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Collins, JB HILL 8.3
2. Carpenter, Cutter Cash TXAMUC 8.4
3. Krolczyk, Luke Shelton SAMSU 8.6
4. Wolfe, Christopher Cal SWTXJC 9.1
5. Mathews, Cooper Hayes HILL 9.2
6. Eason, Ty Michael TXAMUC 9.4
7. Atkinson, Connor Blaise WHARTN 9.8
7. Candelier, Noah Austin NETXCC 9.8

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Soileau, Gavin Blake MCNSU 4.7
2. Mayes, John Samuel MCNSU 5.2
2. Kahla, Jake William SAMSU 5.2
2. Hutto, Jon Mitchell TXAMUC 5.2
5. Kahla, Jack Henry SAMSU 5.6
6. Nettle, Ryan McKay TXAMUC 5.8
7. Walker, Cole Richard HILL 5.9
8. Weeks, Matthew PANOLA 6.0

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Boettcher, Cade Powell TXAMUC 8.1
1. Profili, Kaden Michael TRINTY 8.1
3. Wolfe, Christopher Cal SWTXJC 8.6
4. Edens, Jordi Nicole HILL 8.7
5. Rieken, Riley Wayne PANOLA 8.8
6. Gould, Jadyn Brooke PANOLA 8.9
7. Murphy, Josey Bleau PANOLA 9.2
8. Horn, Haley Elizabeth SFASU 9.8

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Krolczyk, Shayne Blake TXAMUC 8.1
1. Tettenhorst, Jayse Roland TRINTY 8.1
3. Elliot, John Michael Martin SAMSU 8.6
4. Miller, Aspen Skye SAMSU 8.7
5. Hammett, Joseph Ira WHARTN 8.8
6. Clark, Trace Brentley PANOLA 8.9
7. Wallace, Thomas Haden PANOLA 9.2
8. Henry, Kincade Cullen PANOLA 9.8

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Smith, Emma May TXAMU 15.59
2. Lehrmann, Bryana Lee TXAMUC 15.72
3. Lawson, Taylor Marie SWTXJC 15.88
4. Krolczyk, Brooke Lenea TXAMU 16.00
5. Grover, Jenna Campbell SAMSU 16.04
5. Perkins, Harley Jo SAMSU 16.04
7. DeCosta, Taylor-Ann K NETXCC 16.09
7. Jackson, Grace Elizabeth SAMSU 16.09

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Henry, Keely McCaull TXAMUC 2.4
1. Marek, Mayce Raelyn TXAMUC 2.4
1. Young, Jessee Sierra NETXCC 2.4
1. McKee, McKaitlin Rose TXAMUC 2.4
5. Gibson, Owen Elizabeth TXAMU 2.5
6. Lehrmann, Bryana Lee TXAMUC 2.7
6. Bauman, Brighton Chanlee HILL 2.7
8. Pineda, Victoria Grace TRINTY 2.8
8. Murphy, Josey Bleau PANOLA 2.8
8. Vincent, Claire Elizabeth MCNSU 2.8
8. Lovelady, Hannah Michelle TRINTY 2.8

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Richards, Madalyn Steward TXAMU 6.1
2. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 6.3
3. Ghormley, Alexis Nicole TXAMU 6.4
4. Murphy, Josey Bleau PANOLA 6.5
5. Deere, Blaize Cayson TXAMUC 6.7
5. Davis, Maison Lee PANOLA 6.7
7. Davis, Ashley Nicole TXAMUC 7.1
8. Stone, Lauren Veronica WHARTN 7.2