Southern Region – Northeast Texas Community College Oct 16 to Oct 17, 2020

Results as of Oct 19, 2020

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Hill College HILL 542.00
2. Panola College PANOLA 497.00
3. Southwest Texas Junior College SWTXJC 378.00
4. Trinity Valley Community College TRINTY 295.00
5. McNeese State University MCNSU 235.50
6. Sam Houston State University SAMSU 220.50
7. Texas A&M University TXAMU 126.00
8. Northeast Texas Community College NETXCC 88.00
9. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 38.50

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. McNeese State University MCNSU 399.50
2. Southwest Texas Junior College SWTXJC 297.00
3. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 148.50
4. Hill College HILL 107.00
5. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 91.16
6. Texas A&M University TXAMU 88.00
7. Sam Houston State University SAMSU 31.66
7. Panola College PANOLA 31.66

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Henry, Kincade Cullen PANOLA 195.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 204.50

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Fleet, Christopher Parker HILL 70.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Murphy, Timothy Ray HILL 82.0
2. Dement, Timothy Kolt PANOLA 76.0
3. McBride, Gauge Lewis PANOLA 75.0
4. Green, Joshua David TRINTY 72.0
5. Johnson, Tyler David SAMSU 71.0
6. Bourgeois, Waylon Guy MCNSU 69.0
7. Heath, Rylee S SAMSU 67.0
8. Ruth, Andrew Joseph SAMSU 66.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Rustin, Seth Clayton PANOLA 77.0
1. Villanueva, Christopher Kyle SAMSU 77.0
3. Jowers, Fletcher L SWTXJC 75.0
4. Garner, Hayden Sean NETXCC 73.0
5. Rogers, James Cameron TRINTY 72.0
5. Fournier, Shea Martin MCNSU 72.0
7. Izard, Rhett Avery WHARTN 68.0
8. Camacho, Jose Luis WHARTN 66.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Bacque, Kase James SAMSU 8.7
2. Wallace, Thomas Haden PANOLA 9.7
3. Henry, Kincade Cullen PANOLA 9.8
4. Fields, Garrett Matthew NETXCC 9.9
5. Murphy, Macon West PANOLA 10.2
6. Meyers, Brice Thomas Lee HILL 10.5
7. Muggli, Wyatt Cole TXAMUC 10.8
8. Krolczyk, Luke Shelton SAMSU 10.9

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Wiseman, Slate Jackson SAMSU 3.7
2. Mayes, John Samuel MCNSU 3.8
2. Soileau, Gavin Blake MCNSU 3.8
4. Yargo, Luke Michael TXAMU 4.1
4. Parrot, Remey Jude MCNSU 4.1
4. Wood, Richard Paxton TXAMU 4.1
7. Cogbill, Cade Dalton TRINTY 4.4
8. Oates, Garrett Thomas SAMSU 4.7
8. Hutto, Jon Mitchell TXAMUC 4.7

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Stoebner, Reno Cash SWTXJC 5.0
2. Kohleffel, Cord Raymond TXAMU 5.3
3. Walters, Peyton Vance HILL 5.5
4. Blanchard, Brady Kyle PANOLA 5.7
5. Crone, Tyler James TXAMU 5.9
6. Carpenter, Cutter Cash TRINTY 6.4
7. Belknap, Bryce Ray WHARTN 6.6
8. Headstream, Jesse Lee SWTXJC 6.7

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Brittain, Colton Leon HILL 5.0
2. Patterson, Sawyer Denton SWTXJC 5.3
3. Profili, Kaden Michael TRINTY 5.5
4. Henry, Kincade Cullen PANOLA 5.7
5. Crone, Tanner Jean LEE 5.9
6. Johnson, Devon Clinton TRINTY 6.4
7. Hanna, Jordan WHARTN 6.6
8. Smith, Rylie Light SWTXJC 6.7

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Smith, Emma May TXAMU 15.37
2. Lawson, Taylor Marie SWTXJC 15.71
3. Fowler, Laney Ann HILL 15.72
4. Lehrmann, Bryana Lee TXAMU 15.73
5. Scales, Amber LaRae SAMSU 15.83
5. Stamps, Kyla Brooke WHARTN 15.83
7. Hodges, Alexandra Grace BAYLOR 15.86
7. Davis, Ashley Nicole TXAMUC 15.86

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Phillips, Hannah Grace SAMSU 2.6
2. Guillory, Cheyanne Grace TXAMUC 2.7
3. Bluntzer, Mary Grace SAMSU 3.0
4. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 3.1
5. Donovan, Julie Marie TXAMUC 3.2
5. Moon, Elisabeth Anne WHARTN 3.2
7. Jessee, Shaye Lynn TXAMUC 3.3
7. Wedemeyer, Laramie Lynn TXAMU 3.3
7. Wiktorik, Lexaley Jo SAMSU 3.3

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Bruening, Lacy Kay SWTXJC 6.9
2. Cormier, Kaylee Charlene MCNSU 7.0
2. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 7.0
4. Young, Ashleigh Nicole MCNSU 7.1
4. Murphy, Kathryn Elizabeth MCNSU 7.1
6. Murphy, Josey Bleau PANOLA 7.2
6. Shook, Makenna SAMSU 7.2
6. Marek, Mayce Raelyn WHARTN 7.2