Northwest Region – Northwest Regional #5 Apr 9 to Apr 9, 2022

Results as of Apr 11, 2022

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Walla Walla Community College WWCC 649.00
2. Treasure Valley Community College TVCC 623.00
3. Blue Mountain Community College BLUE 164.00
4. University of Idaho UID 145.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Walla Walla Community College WWCC 625.50
2. Blue Mountain Community College BLUE 513.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 441.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Mundell, Samuel Alan WWCC 290.00
2. Karas, Wiley Jack TVCC 176.00
3. Kluser, Colton Jess TVCC 157.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Williams, Kimberly Paige WWCC 418.50
2. Buckner, Kennedy Marie BLUE 321.00
3. Blake, Jayce Michelle TVCC 176.00
4. Cheyne, Gwyneth Phyliss BLUE 151.50
5. Wiersma, Kacie Jo WWCC 138.00
6. Davis, Makenly Lynn BLUE 132.50

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. England, Jace Wyatt TVCC 69.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Vian, Erin Jason TVCC 50.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Mundell, Samuel Alan WWCC 12.6
2. Hiner, Tice Fredrick WWCC 16.5
3. Sanford, Garrett P WWCC 17.2
4. Taylor, Zane Robertson TVCC 20.4
5. Karas, Wiley Jack TVCC 22.8
6. Kluser, Colton Jess TVCC 23.3

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Mundell, Samuel Alan WWCC 6.4
2. Wright, Patton Doc BLUE 17.3
3. Karas, Wiley Jack TVCC 18.7

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Garland, Cole Mitchell UID 7.4
2. Williams, Kimberly Paige WWCC 9.5
3. Kluser, Colton Jess TVCC 10.0
4. Buckner, Kennedy Marie BLUE 11.8
5. Blake, Jayce Michelle TVCC 13.1
6. Aldrich, Coy G BLUE 13.8
7. Orr, Dylan Robert BLUE 14.6
8. Robnett, Cassidy Lynn TVCC 16.9

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Bahem, Dillon Bruce LCSC 7.4
2. Atkinson, Logan John WWCC 9.5
3. White, Brady Jack EORU 10.0
4. Jones, Taylor L BLUE 11.8
5. Ho'opai-Bobek, Dawstin Keikipunahele 'Okalani TVCC 13.1
6. Ott, Tayler Patrick BLUE 13.8
7. Vankoll, Wyatt Allen BLUE 14.6
8. Morrison, Tynan Powell TVCC 16.9

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Cheyne, Gwyneth Phyliss BLUE 17.87
2. Wilson, Sydney Nicole UWABOT 17.88
3. Williams, Kimberly Paige WWCC 17.94
4. Buckner, Kennedy Marie BLUE 17.96
5. Wiersma, Kacie Jo WWCC 18.05
6. Goodrich, Josie Rae WASU 18.13
7. Seaweard, Taylor Shay TVCC 18.34
8. Yates, Lacy Kay TVCC 18.46

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Kerns, Samantha Ann TVCC 2.5
2. Williams, Kimberly Paige WWCC 2.8
3. Garthwaite, Gracie Ann TVCC 3.4
4. Wiersma, Kacie Jo WWCC 3.5
4. Filippini, Kaylee Jo TVCC 3.5
4. Hull, Harley Jo WWCC 3.5
7. Mundell, Rebekah Grace BLUEST 3.6
8. Davis, Makenly Lynn BLUE 3.7
8. Cheyne, Gwyneth Phyliss BLUE 3.7

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Buckner, Kennedy Marie BLUE 6.9
2. Davis, Makenly Lynn BLUE 7.4
3. Blake, Jayce Michelle TVCC 7.6
4. Slack, Whitney Rayanne TVCC 7.7
5. Skone, Aubree Nicole BLUE 8.5
5. Williams, Kimberly Paige WWCC 8.5
7. Latham, Katie Michelle TVCC 8.7
8. Newman, Josee Ann TVCC 8.9