Southern Region – Sam Houston State University Nov 11 to Nov 13, 2021

Results as of Nov 15, 2021

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 525.00
2. Sam Houston State University SAMSU 405.00
3. Hill College HILL 350.00
4. McNeese State University MCNSU 325.00
5. Texas A&M University TXAMU 265.00
6. Panola College PANOLA 260.00
7. Southwest Texas Junior College SWTXJC 150.00
8. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 140.00
9. Stephen F Austin State University SFASU 110.00
10. Trinity Valley Community College TRINTY 105.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 355.00
2. Texas A&M University TXAMU 340.00
3. McNeese State University MCNSU 130.00
4. Hill College HILL 90.00
5. Trinity Valley Community College TRINTY 80.00
6. Southwest Texas Junior College SWTXJC 70.00
7. Northeast Texas Community College NETXCC 40.00
8. Stephen F Austin State University SFASU 30.00
9. Panola College PANOLA 5.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Mathis, Max Cameron HILL 160.00
2. Carpenter, Cutter Cash TXAMUC 135.00
2. McBride, Gauge Lewis PANOLA 135.00
4. Atkinson, Connor Blaise WHARTN 110.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 130.00
2. Richards, Madalyn Steward TXAMU 60.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Sanford, Ryder Layne MCNSU 152.0
2. McBride, Gauge Lewis PANOLA 79.0
3. Neal, Carson Ashley TXAMU 56.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. McGehee, Lane Thomas SAMSU 167.0
2. Bourgeois, Waylon Guy MCNSU 166.0
3. Dement, Timothy Kolt PANOLA 162.0
4. Miller, Bradlee Bronc SAMSU 159.0
5. French, Gavin Allen TXAMU 157.5
6. McBride, Gauge Lewis PANOLA 155.0
7. Ingram, Isaac King PANOLA 150.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Kaylor, Cutter Thomas HILL 87.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Eason, Ty Michael TXAMUC 17.1
2. Bacque, Kase James SAMSU 17.6
2. Ford, Cole Neaman HILL 18.2
4. Atkinson, Connor Blaise WHARTN 19.2
4. Mathews, Cooper Hayes HILL 7.8
6. Peck, Gatlin Grant TXAMU 23.3
6. Carpenter, Cutter Cash TXAMUC 9.1
8. Wolfe, Christopher Cal SWTXJC 9.8

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Nettle, Ryan McKay TXAMUC 7.9
2. Kelley, Zane Austin HILL 9.7
3. Hanagriff, Boyd Gene TXAMU 13.0
4. Hutto, Jon Mitchell TXAMUC 9.8
4. Baird, William Logan SAMSU 9.9
6. Kahla, Jake William SAMSU 11.0
7. Mathis, Max Cameron HILL 13.9
8. Fedor, Cade Matthew HILL 4.5
9. Culligan, Clayton Montgomery TRINTY 4.6

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Mathis, Max Cameron HILL 13.9
2. Golden, Garrett Wayne TXAMUC 17.5
3. Dillard, Hunter Mcallen PANOLA 16.9
4. Carpenter, Cutter Cash TXAMUC 17.5
5. Starns, Jacob Dean SWTXJC 4.8
6. Brown, Joseph SWTXJC 5.7
6. Suehs, John Cameron SAMSU 27.2
8. Moore, Mason William SAMSU 5.8

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Corkern, Zeb Lee SOWELA 13.9
2. Webb, Steven Riley TXAMUC 17.5
3. Leach, Colt Mclaine SFASU 16.9
4. Johnson, Devon Clinton TRINTY 17.5
5. McDonald, Brady Lee SWTXJC 4.8
6. Martinez, Levi Justin SWTXJC 5.7
6. Atkinson, Connor Blaise WHARTN 27.2
8. Moore, Logan Allan WHARTN 5.8

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Strain, Britta Sterling TXAMU 32.74
2. Scales, Amber LaRae SAMSU 33.02
3. Procter, Victoria Elizabeth TXAMU 33.28
4. McCall, Kalli Alexa HILL 33.38
5. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 33.70
5. DeCosta, Taylor-Ann K NETXCC 39.07
7. Finnegan, Hailey Marie TXAMU 33.83
7. Smith, Paige Kimberly SAMSU 33.85

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Kenney, Stormy Sage SAMSU 4.7
2. Rawlinson, Kirby Delane WHARTN 5.1
3. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 5.4
4. Pineda, Victoria Grace TRINTY 2.0
5. Graff, Jacquelyn Jane SWTXJC 5.5
6. Mudd, Bailey Ann MCNSU 2.1
7. Horn, Haley Elizabeth SFASU 2.3
8. Richards, Madalyn Steward TXAMU 2.4

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Marek, Mayce Raelyn TXAMUC 13.0
2. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 13.3
3. Schueneman, Sonora Leigh TXAMU 13.2
4. Davis, Ashley Nicole TXAMUC 13.8
5. Stewart, Cora Lynn BLINN 14.7
6. Richards, Madalyn Steward TXAMU 16.8
7. Cormier, Kaylee Charlene MCNSU 14.1
8. Murphy, Josey Bleau PANOLA 18.8
8. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 14.9
8. Williams, Anna Claire PANOLA 14.9