Southwest Region – Tarleton State University Apr 28 to Apr 30, 2022

Results as of May 5, 2022

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Sul Ross State University SLROSS 565.00
2. Clarendon College CLAREN 535.00
3. Western Texas College WTXC 390.00
4. Tarleton State University TARLET 320.00
5. Cisco College CISCO 295.00
6. West Texas A&M Univ WTXAMU 190.00
7. New Mexico Junior College NMJC 180.00
8. Weatherford College WEATHR 145.00
9. Howard County Junior College HOWARD 100.00
9. Odessa College ODESSA 100.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. South Plains College SPLNS 245.00
2. Weatherford College WEATHR 210.00
3. Howard County Junior College HOWARD 200.00
4. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 155.00
5. Ranger College RANGER 130.00
6. Cisco College CISCO 115.00
7. Eastern New Mexico University ENMU 105.00
8. Sul Ross State University SLROSS 75.00
9. Tarleton State University TARLET 50.00
10. West Texas A&M Univ WTXAMU 20.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Patterson, Weston Ray CLAREN 275.00
2. Yore, Brey Smith SPLNS 65.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Patterson, Weston Ray CLAREN 157.0
1. Lansford, Brandon Charles SLROSS 157.0
3. Hancock, Dylan Cole CLAREN 156.0
4. Roberts, Tyrel John CLAREN 153.0
5. Brennan, Damian Peter WTXC 152.0
6. Pennington, Cauy Allen CLAREN 148.0
7. Pollock, Will James CLAREN 146.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Thompson, Dean Arthur WTXC 157.0
2. Patterson, Weston Ray CLAREN 152.0
3. Holcomb, Quentin Robert WEATHR 151.0
4. Schneiter, Kelby C WTXC 145.0
5. Kraut, Boyce Mark Jason CLAREN 137.0
5. Cooke, Lawrence Cooper WTXC 0.0
7. Lattin, Trevor Wain TARLET 69.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Hutchings, Tristen Alan SLROSS 165.0
2. Hevalow, Koltin Jaymes ODESSA 73.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Hines, Austin T CISCO 17.1
2. Ford, Hayden Cole TXTUL 18.3
3. Wallis, Colten HOWARD 18.4
4. Hale, Trevor CISCO 18.8
5. Harmon, Cayden Keen WEATHR 20.1
5. Felton, Sy Davis RANGER 26.4
7. Johnson, Kallen Tate WTXAMU 9.2
8. Boos, Reed Lewis CISCO 20.7
8. Hill, Daxton Whit RANGER 9.3

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Arnold, James Walt TARLET 9.4
2. Allred, Ty David TARLET 9.8
3. Freeman, Quinten James CISCO 10.2
4. Bauerle, Tyler Joseph CISCO 11.5
5. Guthrie, Clay Connor SPLNS 4.5
6. Hurt, Cooper Miller SLROSS 12.9
7. Greene, Colton Burke WEATHR 15.6
8. West, Charles Tyler TARLET 13.3
9. Lemmel, Logan CLAREN 5.5
9. Yore, Brey Smith SPLNS 5.5

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Smith, Kade SLROSS 12.2
2. Rice, Korbin Joel CISCO 11.1
2. Cooper, Lane Michael SLROSS 17.3
4. Skocdopole, Chase Thomas NMJC 20.1
5. Hutto, Mason Elby SPLNS 18.9
6. Bray, Wyatt Dalton TARLET 5.9
6. Kittle, Riley C CISCO 5.9
8. Rust, Mason Taylor RANGER 21.8
9. Roberson, Carter Beck SPLNS 6.1

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Cape, Hayden Lane WTXAMU 12.2
2. Freeman, Cooper Mathew CISCO 11.1
2. Bentley, Blake Austin SLROSS 17.3
4. Pollitt, Stran Cary NMJC 20.1
5. Yore, Brey Smith SPLNS 18.9
6. Bray, Paden Bryan TARLET 5.9
6. Helton, Jace Randall WEATHR 5.9
8. Lewis, Zant Paul RANGER 21.8
9. Rice, Jabin Ray TXTUL 6.1

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Driver, Jordan Talley HOWARD 31.24
2. Ross, Londyn Lei WEATHR 31.33
3. Nelson, Traci Jo RANGER 31.42
4. Mask, Emery Grace SPLNS 31.73
5. Christian, Carly Paige TXTUL 31.75
6. Chandler, Kinsey Michele HOWARD 36.63
7. Tidwell, Hadley Shay RANGER 36.51
7. Heller, Rylan TARLET 36.54

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Angelone, Sarah Jo TARLET 4.0
2. Kiehne, Haley Sage TARLET 4.7
3. John, Faith Jordan CISCO 5.0
4. Kibbe, Hadley Anne SLROSS 5.0
5. Risse, Mary Margaret TARLET 2.1
5. Jameson, Shaylee Adelia WTXAMU 5.7
7. Taylor, Samantha Reese SPLNS 2.2
7. Wood, Delani Kay CISCO 2.2
9. Berry, Maci Lauryn WEATHR 5.8

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Reaves, Kristin Clark WEATHR 12.6
2. Neal, Madison Elizabeth SPLNS 13.6
3. Marr, Shacie Kaye ENMU 15.0
4. Rice, Madison Rae TXTUL 15.1
5. Kelly, Timber Ann TARLET 6.2
6. Hoss, Kodey Kaylynn WEATHR 17.0
7. Schauer, Madelyn Jean ENMU 6.6
7. Miller, Kaytlyn Rachel TXTUL 6.6
9. Hampton, Annabelle Paige WTXAMU 18.5
10. Jones, Rayme Lynn TARLET 6.7