Southern Region – Texas A&M-Commerce Jan 29 to Jan 30, 2021

Results as of Feb 1, 2021

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Panola College PANOLA 700.00
2. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 420.00
3. McNeese State University MCNSU 360.00
4. Sam Houston State University SAMSU 335.00
4. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 335.00
6. Hill College HILL 330.00
7. Southwest Texas Junior College SWTXJC 275.00
8. Texas A&M University TXAMU 120.00
9. Trinity Valley Community College TRINTY 95.00
10. Northeast Texas Community College NETXCC 10.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. McNeese State University MCNSU 310.00
2. Texas A&M University - Commerce TXAMUC 295.00
3. Hill College HILL 180.00
4. Wharton Cnty Junior Coll WHARTN 170.00
5. Sam Houston State University SAMSU 150.00
6. Texas A&M University TXAMU 145.00
7. Panola College PANOLA 60.00
8. Trinity Valley Community College TRINTY 50.00
9. Stephen F Austin State University SFASU 15.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Harris, Ty Heflin TXAMUC 155.00
2. McBride, Gauge Lewis PANOLA 150.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 155.00
2. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 150.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Womack, Michael Allen PANOLA 125.0
2. Runfola, Kaul Jackson PANOLA 110.0
3. Richard, Isaac Denson MCNSU 79.0
4. McBride, Gauge Lewis PANOLA 66.0
5. Franks, James Clint PANOLA 64.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. McGehee, Lane Thomas SAMSU 163.0
2. Bourgeois, Waylon Guy MCNSU 157.0
3. Dement, Timothy Kolt PANOLA 156.0
4. Green, Joshua David TRINTY 152.0
5. McBride, Gauge Lewis PANOLA 148.0
6. Murphy, Timothy Ray HILL 146.0
6. Johnson, Tyler David SAMSU 146.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Atkinson, Connor Blaise WHARTN 15.7
2. Murphy, Macon West PANOLA 16.4
3. Wallace, Thomas Haden PANOLA 16.6
4. Bacque, Kase James SAMSU 18.0
5. Harris, Ty Heflin TXAMUC 18.8
6. Henry, Kincade Cullen PANOLA 18.7
7. Krolczyk, Luke Shelton SAMSU 21.7
8. Weaver, William Braedon WHARTN 8.8

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Nettle, Ryan McKay TXAMUC 9.4
2. Soileau, Gavin Blake MCNSU 10.1
3. Cogbill, Cade Dalton TRINTY 12.8
4. Kahla, Jake William SAMSU 13.1
4. Harris, Trace Allen TXAMU 18.9
4. Wiseman, Slate Jackson SAMSU 5.1
7. Elliot, John Michael Martin SAMSU 5.3
8. Fields, Garrett Matthew NETXCC 6.6

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Stoebner, Reno Cash SWTXJC 11.0
2. Webster, Chase Clark HILL 12.8
3. Harris, Ty Heflin TXAMUC 20.9
4. Boettcher, Cade Powell WHARTN 14.2
5. Kohleffel, Cord Raymond TXAMU 18.8
6. Clark, Trace Brentley PANOLA 23.0
7. Rieken, Riley Wayne PANOLA 6.0

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Brittain, Colton Leon HILL 11.0
2. McKibbin, Augustus Lee HILL 12.8
3. Eason, Ty Michael TXAMUC 20.9
4. Krolczyk, Shayne Blake WHARTN 14.2
5. Patterson, Sawyer Denton SWTXJC 18.8
6. Fisher, Bradford Ross PANOLA 23.0
7. Frerck, Jace Collin SWTXJC 6.0

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Padon, Ashton Nicole SAMSU 29.42
1. Davis, Ashley Nicole TXAMUC 29.44
3. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 29.70
4. Smith, Emma May TXAMU 29.88
5. Perkins, Harley Jo SAMSU 14.50
6. McKee, McKaitlin Rose TXAMU 29.93
7. Murphy, Josey Bleau PANOLA 30.03

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Bauman, Brighton Chanlee HILL 4.9
2. Waller, Savana Raine TXAMUC 4.9
3. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 5.0
4. Phillips, Hannah Grace SAMSU 5.0
5. Stamps, Kyla Brooke WHARTN 5.6
6. Lehrmann, Bryana Lee TXAMU 2.1
7. Martin, Caxton Lee HILL 5.4
8. Kenney, Jade Blain PANOLA 2.3
9. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 5.9
10. Stone, Nacona Dally TRINTY 2.4

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Cormier, Kaylee Charlene MCNSU 12.7
2. Bruening, Hailey Anne TXAMUC 12.9
3. Marek, Mayce Raelyn WHARTN 13.0
4. Schueneman, Sonora Leigh TXAMU 13.5
5. Duncan, Kamryn Layne MCNSU 13.5
6. Champion, Ima Derby TRINTY 14.9
7. Lockhart, Alyssa Jean TXAMUC 13.6
8. Foley, Mackenzie Lynn SFASU 16.6
9. Jessee, Shaye Lynn TXAMUC 14.2