Southwest Region – Vernon College Oct 1 to Oct 3, 2020

Results as of Oct 5, 2020

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Tarleton State University TARLET 570.00
2. Clarendon College CLAREN 400.00
3. Cisco College CISCO 305.00
4. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 270.00
5. Western Texas College WTXC 265.00
6. Sul Ross State University SLROSS 250.00
7. Ranger College RANGER 160.00
8. South Plains College SPLNS 140.00
9. Frank Phillips College FPC 125.00
10. West Texas A&M Univ WTXAMU 5.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Howard County Junior College HOWARD 170.00
2. South Plains College SPLNS 160.00
3. Weatherford College WEATHR 155.00
4. Frank Phillips College FPC 105.00
5. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 60.00
6. Cisco College CISCO 45.00
6. Vernon College VERNON 45.00
8. Tarleton State University TARLET 40.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Bray, Paden Bryan TARLET 210.00
2. Wakefield, Riley James TARLET 140.00
3. Boos, Reed Lewis CISCO 130.00
3. Cattoor, Kash McKray RANGER 130.00
5. Franks, Cole Parker CLAREN 60.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Justesen, Keene Devere CLAREN 155.0
2. Wilson, Cash Michael CLAREN 153.5
3. Barnes, Jake Dakota TARLET 128.0
4. Mullican, Cooper Munroe TARLET 70.0
4. Newell, Caleb Michael CLAREN 70.0
6. Franks, Cole Parker CLAREN 69.0
7. Wells, Calvin Edgar CLAREN 68.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Lees, Jacob Michael Alfred WTXC 165.5
2. Holcomb, Quentin Robert FPC 145.0
3. Kelley, Rhett Hadley TARLET 141.0
4. Lammers, Bodee Lane TARLET 138.0
5. Pool, Cauy Wade WTXC 85.5
6. Thompson, Dean A WTXC 129.0
7. Franks, Cole Parker CLAREN 75.0
8. Williams, Rickey Rashad CLAREN 127.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Hutchings, Tristen Alan SLROSS 162.5
2. Taylor, Timothy Barnett ODESSA 83.0
3. Telfer, Cullen Robert TARLET 81.0
4. Hamilton, Ky John SLROSS 0.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Hiatt, Quade David CISCO 20.5
2. Sorey, Trent Robert WEATHR 20.5
3. Greene, Colton Burke WEATHR 20.7
4. Bray, Paden Bryan TARLET 21.3
4. Boos, Reed Lewis CISCO 21.6
6. Jones, Hunter Kade TXTUL 28.1
7. Jenkins, Eli A CISCO 10.0
8. Wakefield, Riley James TARLET 24.6
9. Wahlert, Owen Jeff WTXAMU 10.2

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Jackson, Trey Dalton ENMU 9.4
2. Wakefield, Riley James TARLET 10.2
3. Wiseman, Logan James TXTUL 10.4
4. Allred, Ty David TARLET 10.5
5. Allen, Chisum Heath CISCO 10.6
6. Cattoor, Kash McKray RANGER 4.9
6. DeLeeuw, Pacean William CISCO 4.9
8. Arnold, James Walt TARLET 12.5
9. Guillot, Garrett Smith RANGER 5.2

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Rust, Mason Taylor RANGER 11.0
2. Weitz, Chet Scott TXTUL 11.5
3. Brennise, Kasen Hugh TARLET 12.4
4. Ramone, Stefan SPLNS 12.5
5. Rahlmann, Coy Wayne CISCO 5.1
6. Clay, Caden Murphy TARLET 12.7
6. Stuart, Brett Kyle TARLET 15.8
8. Hill, Daxton Whit RANGER 13.2

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Dominguez, Daryan Ismael SPLNS 11.0
2. Bray, Paden Bryan TARLET 11.5
3. Cattoor, Kash McKray RANGER 12.4
4. McLeod, Tee Scott SPLNS 12.5
5. Blankenship, James Kirby SLROSS 5.1
6. Boos, Reed Lewis CISCO 15.8
6. Prince, Kaden Robert SPLNS 12.7
8. Moldenhauer, Chance Cody RANGER 13.2

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Chandler, Kinsey Michele HOWARD 34.75
2. Mask, Emery Grace SPLNS 34.80
3. Marr, Shacie Kaye ENMU 35.16
4. McKee, Kassidy Jae TARLET 35.18
5. Kennedy, Bristan Deann TXTUL 35.27
6. Odle, Lillian Alexandra TXTUL 35.29
7. Nottestad, Rebekah Grace RANGER 35.34

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Brennise, Kinlie Marie WEATHR 4.1
2. Angelone, Sarah Jo TARLET 5.1
2. Eakes, Lilly Grace WEATHR 5.1
4. Sharp, Sierra Raelynn WTXAMU 5.2
5. Gabaldon, Melissa Nicole ENMU 5.7
6. Norris, Carsen Blake VERNON 2.3
6. Wood, Delani Kay CISCO 2.3
8. Armstrong, Jessie Ella VERNON 6.1
9. Kennedy, Brecklyn Faith TXTUL 2.5

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Gilbert, Sawyer Marie WEATHR 15.0
2. Schauer, Madelyn Jean ENMU 15.4
3. Kreider, Caitlin Elise FPC 15.7
4. Senter, Sayer Nicole TXTUL 15.9
5. Lake, Nichole Ann SLROSS 16.1
6. Kelly, Timber Ann TARLET 23.2
6. Engesser, Rickie Lynn TARLET 7.6
8. Danley, Hayley Madison TARLET 17.2
9. Allenbrand, Timber Lane TARLET 7.9