Central Rocky Mountain Region – Central Wyoming College Sep 22 to Sep 24, 2023

Results as of Sep 25, 2023

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Gillette College GILLET 560.00
2. Laramie County Community College LARMIE 550.00
3. Casper College CASPER 400.00
4. University of Wyoming UWY 395.00
5. Central Wyoming College CWYC 220.00
6. Otero Junior College OTERO 130.00
7. Chadron State College CHADRN 40.00
8. Sheridan College SHERID 35.00
9. Eastern Wyoming College EWYC 30.00
10. Northeastern Junior Coll NEJC 20.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. University of Wyoming UWY 345.00
2. Gillette College GILLET 225.00
3. Laramie County Community College LARMIE 130.00
4. Eastern Wyoming College EWYC 110.00
4. Sheridan College SHERID 110.00
4. Northeastern Junior Coll NEJC 110.00
7. Casper College CASPER 65.00
8. Central Wyoming College CWYC 40.00
9. Chadron State College CHADRN 20.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Witt, Rhett John LARMIE 175.00
2. Morgan, Braxton Lewis OTERO 100.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Haugen, Landry Lynn UWY 255.00
2. Thompson, Haiden Ann GILLET 210.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Perrin, James Robert CASPER 159.0
2. Tattrie, Dixon Troy LARMIE 156.0
2. Elshere, Thayne James GILLET 157.0
4. Elshere, Talon Ross CASPER 153.0
5. Powell, Colten Lester CASPER 151.0
6. Manor, Parker Michael GILLET 150.0
7. Scarborough, Beau Ryan Lane UWY 73.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Siemens, Chase Andy CASPER 154.0
2. Filipek, Cooper Wayne GILLET 147.0
3. Farrow, Colton David UWY 138.0
4. Drueke, Tanner Lee LARMIE 73.0
4. Reder, Reece Forrest CASPER 124.0
6. Otto, Davis Paul SHERID 0.0
7. Guardamondo, Creede Nicholas OTERO 53.0
8. Miller, Tate Miles LARMIE 0.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Ross, Emmit Ty UWY 154.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Moser, Ty Lean GILLET 18.8
2. Witt, Rhett John LARMIE 18.9
3. Gallagher, David Paul UWY 20.4
4. Morgan, Braxton Lewis OTERO 21.2
4. Mattson, Bodie Jon UWY 8.6
6. Turek, Grant Harrison CHADRN 21.3
7. Travnicek, Trace Ryan EWYC 9.6
8. Jensen, John Cameron UWY 22.4
8. Talkington, Tate Shane NEJC 9.7
10. Chasek, Jake LeRoy CHADRN 9.8

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Williams, Stran Gregory CWYC 8.8
2. Berger, Kaden Charles UWY 8.9
3. Davis, Gage Emmet LARMIE 9.4
4. Gallagher, Samuel James UWY 11.6
5. Kautzman, Dawson Edward GILLET 10.3
6. Thompson, Dustin CWYC 4.4
7. Witt, Rhett John LARMIE 12.7
7. Schrunk, Sage R EWYC 15.1
9. Hughson, Thomas Clarence EWYC 13.0

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Nutter, Rio Douglas UWY 18.2
2. Weil, Rowdy James CASPER 16.0
3. Nunn, Colter John UWY 6.1
4. Mills, Weston Thomas UWY 6.2
5. Morgan, Brayden Lee OTERO 6.8
6. Mayfield, Kall Lee CWYC 7.0
6. Descheny, Ral'shaun Xane COSU 7.0

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Wadhams, Reece Parker LARMIE 18.2
2. Weil, Roan Henry CASPER 16.0
3. Clark, Kyler Jason EWYC 6.1
4. Johnson, Coy Marshall GILLET 6.2
5. Morgan, Braxton Lewis OTERO 6.8
6. Mayfield, Jace Thomas CWYC 7.0
6. Fillmore, Brayden David OTERO 7.0

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Kocian, Camryn S EWYC 36.18
2. Frost, Merrin Jae NEJC 36.29
3. Thompson, Haiden Ann GILLET 36.41
4. Scott, Makenzi Taylor UWY 36.54
4. Kohr, Sage Ann-Marie UWY 36.62
4. Grant, Rayne Cora LARMIE 42.03
7. Day, Wacey Lane LARMIE 40.85
8. Jones, Sydney Lord CWYC 36.74
9. Ravenscroft, Elle Grace CHADRN 36.80

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Lay, Olivia Alice UWY 5.0
2. Hardeman, Gracie Ann UWY 5.0
2. Haugen, Landry Lynn UWY 5.1
4. Hilgenkamp, Sierra Sage SHERID 5.2
5. McNamee, Jordyn Rita UWY 5.5
6. Derner, Shelby Ann LARMIE 2.5
7. Feyder, Payton Noel LARMIE 5.8
8. Mathis, Jaden Jean CASPER 2.6

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Haugen, Landry Lynn UWY 14.6
2. Thompson, Haiden Ann GILLET 14.2
3. Day, Riata Lynn UWY 14.6
3. Caldwell, Raelee Ann EWYC 14.7
5. Puls, Keeley Lynn EWYC 15.3
6. Ferguson, Sidni Shay CASPER 19.3
7. Mousel, Josie Grace UWY 7.2
8. Rettinger, Elli Rose CASPER 15.6
9. Adams, Staheli GILLET 16.3