Central Rocky Mountain Region – Sheridan College Sep 29 to Oct 1, 2023

Results as of Oct 3, 2023

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Chadron State College CHADRN 520.00
2. Gillette College GILLET 440.00
3. Casper College CASPER 385.00
4. Central Wyoming College CWYC 350.00
5. University of Wyoming UWY 295.00
6. Laramie County Community College LARMIE 213.33
7. Otero Junior College OTERO 90.00
8. Sheridan College SHERID 73.33
9. Lamar Community College LAMAR 40.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Gillette College GILLET 295.00
1. Eastern Wyoming College EWYC 295.00
3. Laramie County Community College LARMIE 247.50
4. University of Wyoming UWY 202.50
5. Central Wyoming College CWYC 117.50
6. Casper College CASPER 60.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Elshere, Thayne James GILLET 250.00
2. Mayfield, Jace Thomas CWYC 240.00
2. Gilbert, Grey Lloyd LARMIE 240.00
4. Chasek, Jake LeRoy CHADRN 225.00
5. Jensen, John Cameron UWY 210.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. McNeill, McKenna Hayes UWY 187.50
2. Haugen, Landry Lynn UWY 165.00
3. DeLancey, Raegen Lynn UWY 60.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Perrin, James Robert CASPER 156.0
2. West, Eastan Zachary CASPER 150.0
3. Glade, Quanah James CASPER 129.0
4. Priebe, Joseph Daniel SHERID 142.0
5. Powell, Colten Lester CASPER 139.0
5. Elshere, Thayne James GILLET 79.0
7. Elshere, Talon Ross CASPER 75.0
8. Tattrie, Dixon Troy LARMIE 72.0
8. Ahern, Cian Sean UWY 72.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Filipek, Cooper Wayne GILLET 164.0
2. Downare, Monte E CASPER 149.0
3. Farrow, Colton David UWY 137.0
4. Reder, Reece Forrest CASPER 134.0
5. Miller, Tate Miles LARMIE 77.0
6. Broderson, Austin Jozef CASPER 0.0
7. Siemens, Chase Andy CASPER 0.0
8. Guardamondo, Creede Nicholas OTERO 49.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Elshere, Thayne James GILLET 158.0
2. Bates, Brodie Ote SHERID 69.0
3. Gallegos, Malachi Jacob OTERO 54.0
4. Ross, Emmit Ty UWY 0.0
5. Koester, Griffin Jacob LARMIE 0.0
6. Clymer, Colton Ross CWYC 0.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Mayfield, Jace Thomas CWYC 18.3
2. Davis, Gage Emmet LARMIE 20.3
3. Bomhoff, Cory James LARMIE 21.0
4. Chasek, Jake LeRoy CHADRN 22.8
5. Gilbert, Grey Lloyd LARMIE 23.3
5. Phillipps, Cooper Ray EWYC 30.2
5. Palmer, Layne Robert CHADRN 22.9

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Berger, Kaden Charles UWY 11.4
2. Gilbert, Grey Lloyd LARMIE 11.3
3. Reiner, Clay Carl CWYC 11.6
4. Jensen, John Cameron UWY 18.9
5. Mayfield, Jace Thomas CWYC 13.3
6. Hughson, Thomas Clarence EWYC 15.4
6. Witt, Rhett John LARMIE 5.1
8. Fleming, Coy William LARMIE 5.7

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Turek, Grant Harrison CHADRN 13.7
2. Jensen, John Cameron UWY 14.0
3. Weil, Rowdy James CASPER 14.9
4. Grant, Rayne Cora LARMIE 16.9
4. Thompson, Haiden Ann GILLET 19.3
4. Stoddard, Caden Sage CASPER 6.3
7. Wilkinson, Corbin Michael LAMAR 21.8
8. Mills, Weston Thomas UWY 7.7

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Chasek, Jake LeRoy CHADRN 13.7
2. Whetham, Tanner Joseph CHADRN 14.0
3. Weil, Roan Henry CASPER 14.9
4. Gilbert, Grey Lloyd LARMIE 16.9
4. Reynolds, Quincy Morris UWY 19.3
4. Byrne, Jade Joseph CASPER 6.3
7. Simmons, Jason Michael LAMAR 21.8
8. Johnson, Coy Marshall GILLET 7.7

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Kocian, Camryn S EWYC 35.28
1. Furnival, Hadley Lynn UWY 35.28
3. Kling, Karsen Sundance CASPER 35.52
4. McNeill, McKenna Hayes UWY 35.65
5. DeLancey, Raegen Lynn UWY 42.34
6. Haugen, Landry Lynn UWY 35.80
7. Rosander, Morgan Lynn CHADRN 35.80
7. DeHaan, Maci Lyn SHERID 35.81
9. Dunagan, Kassidy Rae LARMIE 36.54
10. Kleemann, Hatten Maelyn SHERID 35.85

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Haugen, Landry Lynn UWY 6.5
2. Jones, Sydney Lord CWYC 6.6
3. Crouse, Bradie Jane GILLET 15.1
4. Jenkins, Jentry LARMIE 7.0
5. Mathis, Jaden Jean CASPER 2.9
5. Berger, Aubrey Marie CASPER 2.9
5. McNamee, Jordyn Rita UWY 2.9
8. Hilgenkamp, Sierra Sage SHERID 3.3
8. DeLancey, Raegen Lynn UWY 3.3

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Caldwell, Raelee Ann EWYC 15.7
2. Day, Wacey Lane LARMIE 16.0
2. McNeill, McKenna Hayes UWY 16.0
4. Stevens, Layni Marie GILLET 16.3
4. Woodward, Jessica Faye EWYC 16.3
6. Adams, Staheli GILLET 25.4
7. Mousel, Josie Grace UWY 16.6
8. Lammers, Patricia Kay CWYC 19.9